Hayattan Zevk Almıyorum Ne Yapmalıyım ? - Psikomedi1

Psikoloji ve rehberlik sitesi

Post Top Ad

11 Ekim 2017 Çarşamba

Hayattan Zevk Almıyorum Ne Yapmalıyım ?

             
 Eğer hiçbir şeyden zevk almıyorum hayat bana anlamsız geliyor diyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Lütfen sıkılıp yazıyı okumayı bırakmayın çünkü içinde bulunduğunuz durumdan çıkabilirsiniz. Bu yazıda size teknik konularda değil de daha çok böyle bir durumda olduğunuzda neler yapabilirsiniz den bahsedeceğim.
      Arkadaşlar bu durumdan kurtulabileceğinizi ve bu durumun geçici bir durum olduğunu unutmayın.
          Öncelikle ne zamandan beri bu durumdasınız onu belirlemeniz gerekli. Bu duruma gelmenizde belirgin bir olay var mı? Örneğin sevgilimden ayrıldığımdan beri hiçbir şey bana zevk vermiyor, ailem beni dinlememeye başladı gibi belirgin bir durum varsa,bu ruh halinizin başlangıcı olabilir. Böyle hissetmeye ne zaman başladığınızı belirleyebilirseniz eğer kendinize yardım etmeniz ve bu durumdan kurtulmanız o kadar kolay olur.
     Şimdi sizle küçük bir etkinlik yapalım.Elinize boş bir sayfa ve kalem alin. Normalde zevk aldığınız eğlendiğiniz tüm etkinlikleri yazın. Sayfayı kenara bırakın ve yeni bir sayfaya şuan keyif aldığınız eğlenebildiğiniz tüm etkinlikleri yazın.

  • ilk yazdığınız kağıt boşsa bir psikolojik danışmana gitmenizi tavsiye ederim. 
  • İlk sayfa dolu ikinci sayfa daha az ama yine de doluysa kesinlikle çok fazla sürmeyecek bir kötü ruh halindesinizdir. Bu durumda olan arkadaşlara tavsiyem bu durumun geçici bir durum olduğunu beyninize kazımanız gereklidir. 
  • Bir insanın yas sureci 40 gündür ve 40 gün bu ruh halinde olması gayet normal bir durumdur ama bu durum sürekli hale gelirse ve devam ederse bir uzmandan yardım alması tavsiye edilir. 
  • ilk sayfa dolu ikinci yazdığınız sayfa boşsa iste o zaman size birkaç tavsiyem olacak.

              Başta da dediğim
gibi bu ruh halinin ne zaman başladığını, kaynağın ne olduğunu bilmeniz bu durumdan kurtulmanız da en büyük etken olacaktır. Bu durumda olan bir tek siz değilsiniz ve bu durumu yaşayan tek insan siz değilsiniz. Şahan GÖKBAKAR’ın bir filminde başrol karakteri olan Recep İVEDİK’te  böyle bir ruh halindeydi hatırlarsanız ve bu durumdan kurtulmak için çeşitli etkinlikler deniyordu. Bu gösteriyor ki Recep karakteri bu durumdan kurtulmak için harekete geçmiştir. Bizimde bu ruh halinden kurtulmamız için harekete geçmemiz gerekir.
        

Birkaç küçük tavsiye
·         Bu durumun geçici bir durum olduğunu sürekli tekrarlamak
·         İçinde bulunduğunuz ruh halinden kurtulabileceğinize inanmak
·         Bunu yapmak istemeyeceksiniz muhtemelen ama dışarı çıkmak etkinliklere katılmak(sinema, tiyatro, gösteri, maç)
·         Günlük tutmak
·         Sevdiğiniz takımın maçını izlemek eğer paso liginiz varsa stadyum da maçı izlemek

·         Her iki cins içinde söylüyorum kuaföre gitmek kendinizde küçük değişiklikler yapmak
·         Kesinlikle bu ruh halindeyken büyük kararlar almamak
·         Yeni etkinlikler yeni hobiler edinmek (kendimizi biraz zorlamamız gerekir)
·         Kendimizi daha iyi tanımak kendimize vakit ayırmak
·         Normalde merak ettiğimiz ama vakit ayıramadığımız konularda araştırma yapmak veya yapmaya çalışmak.
·         Bu sürede müzik alışkanlıklarımızı, müzik listemizi güncellemek (Müslüm baba yı bende çok severim ve dinlerim ama ruh halim daha hassas olduğu zamanlarda listemi güncellerim ve daha hareketli müzikler dinlemeye çalışırım)

HALİD YILDIZ    


         

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Bottom Ad